Kaj je domena?
| Članek je bil prebran 2.976 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Večina izmed nas se kar nekoliko ustraši in zaustavi pred neznanimi računalniškimi termini kot je na primer domena, strežnik, registracija domene ipd. Ker živimo v računalniški dobi in je računalniška pismenost ena izmed ključnih zahtev pri opravljanju večine del, je nujno, da poznamo osnovne strokovne računalniške izraze in da smo vsaj za silo računalniško pismeni.

Različne spletne straniVse se lahko začne ali pa zatakne že pri tako nedolžni besedi kot je domena. Kaj pravzaprav je domena in zakaj se te in podobnih terminov ne smemo ustrašiti? Domena je pravzaprav naslov, ki ga vtipkamo v spletne brskalnike, ko želimo dostopati do določene spletne strani. Gre za domač naslov določene spletne strani in ga je mogoče primerjati z domačim naslovom vsakega izmed nas. Brez naslova ne moremo prejeti nobene pisemske ali druge pošiljke. Podobno je z domenami – brez njih spletna stran ne obstaja, saj je namreč ni mogoče najti. Domena so torej naslovi spletnih strani, z njimi se pravzaprav vsi srečujemo vsakodnevno, zato ni razloga za strah ali skrb, ko se naslednjič srečamo s tem izrazom. Preden pa je domena pripravljena za delovanje, jo je potrebno registrirati. Vsakdo lahko registrira poljubno izbrano domeno, edini pogoje je le te, da izbrana domena še ni zasedena – da torej ne pripada kakšni drugi spletni strani.

V domeni se uporabljajo črke angleške abecede (brez šumnikov), pri čemer ni nobene razlike med velikimi in malimi črkami. V domeni je mogoče uporabljati številke in vezaje. Pri slednjem je pomembno le to, da vezaj nikoli ne sme biti povsem na začetku ali na koncu domene. Domena je lahko povsem enostavna in kratka (vsebovati mora najmanj dva znaka), lahko pa je tudi precej daljša (maksimalna dolžina domene je 63 znakov).

© 29. 04. 2024 - Pitna-Voda.si. Oglaševanje.