Varna vožnja otrok v avtu ne pomeni samo nakupa nalepke ‘Otrok v avtu’, saj ta nalepka sama po sebi ne bo zagotovila varnosti ne vam ne vašim otroškim sopotnikom. Na varnost vožnje vpliva veliko več dejavnikov. Preverite kateri in kako lahko sami naredite vožnjo v družbi otrok varnejšo.
Otroci v avtu morajo biti vedno in zares vedno, pripeti za varnostnimi pasovi. Če so še majhni, morajo biti v lupinici ali v avtosedežu, seveda vedno pripeti. Marsikateri starš je prepričan, da lahko otrok, ko je star 5 alo več let, že sedi na jahaču ali celo brez njega in da je dovolj, da je pripet samo s pasom, a to ne drži. Otroci naj bodo v avtosedežu kolikor dolgo lahko oz. do višine 150cm, saj jih ta ščiti veliko bolje kot pa samo jahač (ki otroka dvigne, a pri stranskih trkih recimo ne obvaruje).
Če v avtu vozite dojenčka, ga namestite vzadaj. Če pa ste sami, lahko lupinico namestite tudi spredaj, a morate pred tem izklopiti varnostni meh, airbag. V nobenem primeru pa dojenček ne sme biti predolgo v lupinici, vsaj ne več kot eno ali največ dve uri naenkrat, saj takšna lega ni dobra za razvoj hrbtenice.
Pomembno je tudi, da se otrok sleče, ko se usede v svoj sedež. Bunde in ostala vrhnja oblačila pomenijo tudi slabši oprijem varnostnega pasu.
Ob zgoraj omenjenih priporočilih pa je še pomembno, da se vi, kot voznik, osredotočite na vožnjo in da ste tudi sami prepasani, da prilagodite hitrost, da vzdržujete varnostno razdaljo in da med vožnjo ne prejemate klicev. Da ste skratka ves čas osredotočeni na cesto.
Pa še to. K varnosti vožnje prispeva tudi to, kako se mi počutimo v avtu, ki ga vozimo. Za odličen družinski avto recimo velja Citroen C4 Picasso, ki je izredno prostoren in ima dovolj prostora za shranjevanje. Preverite sami zakaj je tako priljubljen.