Svež zrak za zdravje
| Članek je bil prebran 1.712 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Svež zrak bistveno vpliva na zdravje in počutje človeka ter živali, čeprav pogosto kar pozabljamo na to. Večina izmed nas jemlje čist in svež zrak za nekaj povsem samoumevnega, zato pogosto pozabimo, da si je potrebno zanj prizadevati tudi v zaprtih prostorih, v vseh letnih časih. Prezračevanje stavb je zato pogosto podcenjeno in ljudje se ne zavedajo, kako boljšo kvaliteto bivanja bi lahko imeli, če bi poskrbeli za ustrezno prezračevanje. Zadnja leta smo priča vse hujšemu zaostrovanju meril za energetsko učinkovite stavbe, zato so novogradnje vse bolj debelo ovite v izolacijski ovoj. S tem se je zmanjšala potreba po hlajenju zraka, ni pa se zmanjšala potreba po svežem zraku. Pogosto se tako v notranjih prostorih zadržuje postan in nečist zrak, ki vsebuje nizko koncentracijo kisika, ima večjo količino alergenov, daljši čas zadržuje vonjave, povečana pa je tudi možnost za nastanek plesni, saj se v teh primerih pogosto pripeti kondenzacija vlage iz zraka. Vse to vodi do zraka, ki je slabše kakovosti, zaradi manjše vsebnosti kisika, pa smo v takih prostorih bolj utrujeni ter zaspani, slabša je koncentracija in spomin, težje se zberemo in smo nasploh manj kreativni.

svež zrakKaj storiti za svež zrak?

Pogosto prezračevanje samo z uporabo oken seveda ni dovolj. Zato je smiselno premisliti o posebnih sistemih prezračevanja, ki delujejo tako, da iz notranjosti odvajajo postan zrak, uravnavajo vsebnost vlage v zraku ter v prostoru ves čas zagotavljajo svež, zunanji zrak. Zelo primeren za to nalogo je rekuperator. Z njim lahko zelo povečamo energetsko učinkovitost običajnega sistema prisilnega prezračevanja. Rekuperator namreč poskrbi za prenos toplote med odpadnim (segretim) zrakom in vtočnim (zunanjim, neogretim) zrakom. Z rekuperatorjem se na zunanji, še neogreti zrak torej prenese večine toplote ali hladu iz notranjega, postanega in ogretega zraka. S tem poskrbimo, da svež zrak ni treba bistveno segreti ali hladiti, ampak za to izkoristimo kar odpadni zrak. Rekuperatorji, ki so zelo kakovostni, tako lahko poskrbijo, da je izkoristek vračanja toplote kar do 80% uspešen, to pa pomeni, da so tovrstni sistemi za vračanje toplote izjemno energetsko učinkoviti. Pri energiji je na tak način mogoče prihraniti tudi kar do 40%. Dodatna prednost rekuperatorja je tudi to, da zunanji zrak po potrebi vlažijo. To je še zlasti pomembno v zimskem letnem času, ko je zunanji zrak zelo suh. Rekuperator tak zrak ovlaži in poskrbi za to, da notranji zrak nima prenizke relativne vlažnosti, ki sicer lahko povzroča slabšo odpornost dihal in dihalnih poti, slabo pa vpliva tudi na rastline, glasbila, ipd.

Prevetrite svoj dom z Airabelo

Zakaj bi torej stanovanja ali hiše zračili in nato mrzel zrak ponovno ogrevali, ko pa lahko prostore ves čas zračite z rekuperatorjem in tako poskrbite, da je v vašem domu zrak vedno svež in čist? Če želite še več informacij o teh sistemih za vračanje toplote, se lahko obrnete na podjetje Airabela, ki ima ogromno izkušenj na področju hlajenja, ogrevanja, čiščenja zrak in prezračevanja prostorov. Njihovi strokovnjaki izvajajo tudi brezplačno svetovanje, s katerim svojim strankam pomagajo do nakupne odločitve, s katero bodo zares 100% zadovoljni.

© 20. 04. 2024 - Pitna-Voda.si. Oglaševanje.